<< powrót na stronę główną dziś jest: 23.04.2019 r.  
 


29.03.2012 - Modernizacja chodnika przy ul. Sobieskiego
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Uroczystości patriotyczne na Górze Śmierci
28-04-2010

Mariusz Szewczyk – pełniący obowiązki burmistrza Dębicy wziął udział w uroczystościach patriotycznych na Górze Śmierci w Pustkowie. Wspólnie ze Stanisławem Rokoszem – wójtem Gminy Dębica, księdzem biskupem Andrzejem Jeżem i Stanisławem Michałkiem – byłym więźniem obozu w Pustkowie przeciął wstęgę i dokonał oficjalnego otwarcia Drogi Cierpienia.

Droga cierpienia to 14 rzeźb w kształcie płonących dłoni wykonanych przez Jacka Kucabę. Każda z dłoni ma przypominać o tym, że na Górze Śmierci palono ciała ofiar. Na szczycie odprawiono mszę, po której odsłonięto pomnik poświęcony polskim więźniom, którzy tutaj zginęli. Po mszy Stanisław Rokosz nagrodził statuetkami wszystkie osoby i instytucje , które przyczyniły się do powstania Drogi Cierpienia. W imieniu Urzędu Miejskiego nagrodę odebrał burmistrz Mariusz Szewczyk. Uroczystości zakończyły się składaniem wiązanek pod pomnikiem upamiętniającym ofiary pustkowskiego obozu.

Po zakończeniu II wojny światowej miejscowe społeczeństwo nie zapomniało o minionej tragedii. Od 1964 roku, kiedy odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary obozu pracy spotkania kombatantów i młodzieży w tym szczególnym miejscu stały się dorocznym zwyczajem, który jest kontynuowany do chwili obecnej.  
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej