<< powrót na stronę główną dziś jest: 18.11.2019 r.  
 


06.12.2007 - Nowy chodnik w tym roku
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Narodowe Czytanie w Dębicy
10-09-2014

Piękna pogoda i bezchmurne niebo sprzyjało uczestnikom akcji Narodowego Czytania zorganizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy. 6 września o godz. 10.00 dębiczanie spotkali się na dębickim Rynku, aby wspólnie wysłuchać fragmentów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Tegoroczną akcję Narodowego Czytania w Dębicy rozpoczęła Marzena Kowalska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Dębicy, która przywitała przybyłych na Rynek gości. Przypomniała ona, że w okolicznościowym liście Prezydent  RP napisał, iż w ”Trylogii” mamy obraz Polski narodowej i wielokulturowej, która jest również wyrazem naszych narodowych tęsknot i marzeń, kroniką naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw. W dalszej części spotkania został odczytany życiorys Henryka Sienkiewicza oraz zaprezentowane streszczenie „Trylogii”.
Kolejne przygotowane wcześniej fragmenty” Trylogii” odczytali: Marzena Kowalska dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy oraz zaproszeni goście - Mariusz Trojan zastępca burmistrza Miasta Dębica, Danuta Kozłowska kierownik filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Małgorzata Kędzior dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, Marzena Socha zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, Ireneusz Kozak dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy, ksiądz Mariusz Ogorzelec z parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy,  siostra Halina Rosiek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Dębicy,  Małgorzata Gawlik nauczyciel-bibliotekarz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy. Wśród czytających byli także pracownicy biblioteki. 
W spotkaniu na dębickim rynku udział wzięła również Bogusława Mazur, która wraz z uczniami z Zespołu Szkół w Pustyni przedstawiła dwa utwory: „Bajkę” oraz „Jak się Pan Lubomirski nawrócił i kościół w Tarnawie zbudował”.
W sobotnie popołudnie wystąpił także kabaret „Żaba”  z Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica działający w Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu pod kierownictwem Doroty Bielatowicz, który przedstawił utwór H. Sienkiewicza „Latarnik”.
„W czasie trwania Narodowego Czytania dzieci, które przyszły na Rynek kolorowały przygotowane wcześniej herby szlacheckie, które teraz oglądać można w holu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy. W tegoroczne Narodowe Czytanie zaangażowało się wiele osób, którym chcę serdecznie za to podziękować. Podziękowania kieruję między innymi pod adresem Elżbiety Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury za udostępnienie miejsca, wypożyczenie strojów oraz użyczenie nagłośnienia” - mówi Marzena Kowalska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej